sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Uniknutý spravodajský dokument odhaľuje, že francúzske zbrane a lode sa používajú v Jemene

Francúzske zbrane používajú Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia v Jemene podľa utajovanej poznámky, ktorú v pondelok odhalili francúzske médiá a ktorá je v rozpore s tvrdeniami francúzskej vlády.

Oznámenie francúzskej vojenskej spravodajskej služby, ktoré vydala nová vyšetrovacia agentúra Disclose, dospelo k záveru, že SAE a Saudská Arábia nasadili francúzske delostrelecké zbrane a lode v ich vojne proti povstalcom Huthi.

Pod tlakom ľudskoprávnych skupín vo Francúzsku pri predaji zbraní, parížska vláda vždy trvala na tom, že francúzske zbrane sa používajú len v obranných situáciách, aby odrazili útoky Huthiov.

Francúzsko, tretí najväčší vývozca zbraní na svete, počíta so Saudskou Arábiou a SAE ako s lojálnymi klientmi na Blízkom východe, ktorý je najväčším regionálnym trhom od roku 2017. Tieto dve krajiny v roku 2015 zasiahli, aby podporili jemenskú vládu proti povstalcom Huthi, ktorí sú podporovaní Iránom, vo vojne, ktorá má na svedomí okolo 10000 mŕtvych a dostala milióny ľudí na pokraj vyhladovania. OSN nazýva situáciu v Jemene najhoršou humanitárnou krízou na svete.

Podľa utajovanej poznámky, poskytnutej francúzskej vláde v októbri 2018, bolo 48 delostreleckých zbraní Caesar vyrábaných skupinou Nexter využívaných pozdĺž hraníc so Saudskou Arábiou. Tanky Leclerc, predávané v deväťdesiatych rokoch minulého storočia do Spojených arabských emirátov, boli tiež použité, rovnako ako stíhačky Mirage 2000-9, zatiaľ čo francúzska raketová technológia s názvom Damocles mohla ale aj nemusela byť nasadená.

Vojnové helikoptéry Cougar a tankovacie lietadlo A330 MRTT tiež zaznamenali činnosť a dve francúzske lode sa podieľajú na blokáde jemenských prístavov, čo viedlo k nedostatku potravín a zdravotníckych materiálov.

Francúzska vláda na žiadosť AFP uviedla, že „podľa našich vedomostí sú francúzske zbrane, ktoré vlastnia členovia koalície, z väčšej časti v obranných pozíciách, mimo Jemenu alebo vo vojenských základniach, nie v prvej línii“.

Disclose je nová internetová stránka zaoberajúca sa výskumom v spolupráci s etablovanými mediálnymi spoločnosťami vrátane verejnoprávnej televízie France Info, online značky Mediapart a francúzsko-nemeckej televíznej stanice Arte.