sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Uber priznáva, že nikdy nemusí byť v zisku

Spoločnosť stojaca za aplikáciou Uber konečne pripustila, že nikdy nemusí byť zisková, pripomínajúc tak bublinu v roku 2000.

Business Insider uvádza, že spoločnosť Uber, ktorá tento týždeň zverejní svoje akcie na burze a vydala 300-stranový prospekt pre potenciálnych investorov, kde načrtla činnosť podniku a hodnotu vo výške 11.3 miliardy USD. Skrytý v tomto prospekte bol neuveriteľne dôležitý detail: Uber pripúšťa, že spoločnosť nemusí byť nikdy zisková.

Uber za minulý rok vykázal prevádzkovú stratu vo výške 3 miliárd USD, ale mnohí očakávali, že spoločnosť sa v určitom bode stane ziskovou. V rámci vlastného prospektu spoločnosti Uber však uvádza: „Očakávame, že naše prevádzkové náklady v blízkej budúcnosti výrazne vzrastú a že nedosiahneme ziskovosť.“

Dokumenty obsahujú množstvo rizík, ktorým spoločnosť čelí, ako napríklad obrovské výdavky na vodičov, „nepreukázané“ výnosy a skutočnosť, že spoločnosť Uber stratila svoje partnerstvo s niektorými spoločnosťami, ako je napríklad spoločnosť McDonald’s, ktorá využíva aplikáciu Uber Eats. V dokumente sa ďalej uvádza: „Budeme potrebovať generovať a udržiavať zvýšené úrovne príjmov a znižovať primerané výdavky v budúcich obdobiach, aby sme dosiahli ziskovosť na mnohých našich najväčších trhoch, vrátane USA a aj keď to urobíme, možno nebudeme schopní udržať alebo zvýšiť ziskovosť.

Uber nie je nezvyčajný v tom, že zatiaľ nevytvára zisk, v skutočnosti podľa prieskumu profesora financií na Floridskej univerzite Jaya Rittera až 81% amerických spoločností, ktoré v minulom roku vstúpili na burzu, to urobilo ako neziskové subjekty. Je však znepokojujúce, že podobná situácia sa udiala počas bubliny na začiatku roka 2000.

Naposledy, keď sa také množstvo technických firiem dostalo na burzu bez toho, aby bolo ziskových, písal sa rok 1999. Počas tejto doby bolo 86 percent internetových spoločností, ktoré sa zverejnili na Wall Street, nerentabilné. Netrvalo dlho a veľké firmy v tom čase, ako napríklad Pets.com a Kozmo.com, skončili a Silicon Valley zaznamenala recesiu, ktorá mala za následok stratu 200 000 pracovných miest.

Očakáva sa, že Uber bude najväčším vstupom na burzu v roku 2019 s odhadovanou hodnotou 100 miliárd USD.