sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Tesla vykázala ďalšiu stratu

Spoločnosť Elona Muska, Tesla, nesplnila očakávania v prvom štvrťroku, pretože dopyt po vozidlách prudko klesol. Tesla stratila v prvých troch mesiacoch roku 2019 viac ako 700 miliónov amerických dolárov.

CNBC uvádza, že Tesla oznámila tržby za prvý štvrťrok vo výške 4.54 miliardy USD, pričom nesplnila očakávanú prognózu vo výške 5.19 miliardy USD. CNBC poznamenáva, že táto väčšia ako očakávaná strata je pravdepodobne spôsobená poklesom dopytu po elektromobiloch po ukončení niektorých dotačných programov.

Na základe priemerných odhadov, ktoré zostavila spoločnosť Refinitiv, tu je to, čo Tesla uvádza oproti tomu, čo analytici očakávali:

  • Strata na akciu na upravenom základe: 2.90 USD oproti očakávaným 69 centom
  • Príjmy: 4.54 miliardy USD oproti očakávaným 5.19 miliardy USD

Tesla v priebehu prvého štvrťroka, ktorý skončil 31. marca, v podstate stratila 702.1 milióna dolárov, resp. 4.10 USD na akciu. Počas toho istého obdobia minulý rok spoločnosť Elona Muska stratila 709.6 milióna dolárov alebo 4.19 USD na akciu. Akcie spoločnosti v čase uzavretia trhu v stredu klesli o dve percentá.

Zdá sa, že Tesla si uvedomovala, že spoločnosť bude čeliť tvrdému prvému štvrťroku a varovala, že príjmy budú „negatívne ovplyvnené“ v dôsledku „nižších ako očakávaných objemov dodávok a niekoľkých cenových úprav“.

Analytici očakávali, že Tesla počas štvrťroka dodá približne 76000 automobilov, namiesto toho spoločnosť oznámila, že dodala 63000 áut. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli tržby z predaja vozidiel Tesly o 36 percent na 3.72 miliardy USD v porovnaní s 2.74 miliardy dolárov v minulom roku. Toto číslo je však o 41 percent nižšie ako vo štvrtom štvrťroku, keď spoločnosť získala 6.32 miliardy dolárov v tržbách z automobilov.

Elon Musk sa pokúsil obviňovať sezónnosť za slabý predaj z prvého štvrťroka a tvrdil, že ľudia v zimnom období neradi kupujú autá. Musk tiež uviedol, že hoci kapitál zatiaľ nebol pre jeho spoločnosť problémom, „je potrebné venovať pozornosť myšlienke zvyšovania kapitálu v tomto bode“. Spoločnosť by to mohla potrebovať vzhľadom na 180 miliónov dolárov v dlhu, ktorý má byť splatený v apríli. Tesla tiež zatvorila niektoré predajne a prepustila zamestnancov v snahe znížiť náklady.

Musk oznámil, že spoločnosť si ešte stále nie je istá, kde bude vyrábať plánované SUV, Model Y, ale je naklonená produkcii v závode Fremont v Kalifornii. Vedúci pracovníci spoločnosti Tesla však vzniesli myšlienku vybudovania Modelu Y v Rene v Nevade.