sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Taliban a ISIS sa pripravujú na Ramadán: „Džihád je najlepšia časť viery“

Teroristické skupiny ako Islamský štát (ISIS) a Taliban v posledných dňoch robili svoje každoročné výzvy na zbrojenie, tvrdiac, že Alah výnimočne odmeňuje mučeníctvo počas svätého mesiaca.

V tomto roku sa očakáva, že najsvätejší mesiac pre moslimov, Ramadán, bude plynúť od 5. mája do 5. júna v závislosti od fáz mesiaca.

29. apríla, niekoľko dní po tom, čo ISIS vyhlásil, že je zodpovedný za vlnu samovražedných útokov zameraných predovšetkým na kresťanov na Srí Lanke, nepolapiteľný vodca skupiny Abu Bakr al-Baghdadi sa znovu ukázal vo svojom prvom videu za päť rokov. Vyzval moslimov, aby vykonali viac útokov a zaviazali sa pokračovať v krížovej výprave proti nepriateľom ISIS, najmä tým, ktorí zničili takzvaný kalifát.

„Náš dnešný boj je spôsobom vyčerpania a napínania nepriateľa. Mali by vedieť, že džihád pokračuje až do dňa súdu,“ vyhlásil al-Baghdadi.

V marci vytlačili kurdské sily podporované Spojenými štátmi americkými ISIS z jeho posledného územia v regióne Baghouz v severnej Sýrii.

„Po pravde, bitka islamu a jeho ľudí proti krížu a jeho ľuďom je dlhá bitka. Bitka pri Baghouze je skončená. Ukázalo to však krutosť, brutalitu a zlé úmysly kresťanov voči moslimskej komunite,“ uviedol Baghdadi vo videu.

„Toto je časť pomsty, ktorá čaká na križiakov a ich stúpencov,“ dodal, oslavujúc ohavný útok proti kresťanom na Srí Lanke a mimo nej, pričom ho označil za pomstu za úplný zánik územného kalifátu ISIS v Iraku a Sýrii v marci.

Napriek tomu je nejasné, či samozvaný kalif spomenul svätý mesiac, pričom niektorí analytici tvrdia, že toto video je výzvou na celosvetovú vlnu džihádu v čase keď sa začína Ramadán.

Washington Post citujúc nemenovaných arabských a európskych spravodajských úradníkov, ako aj expertov na terorizmus, ako napríklad Harora Ingrama z Univerzity Georgea Washingtona, uviedol, že „experti a úradníci poznamenali, že video bolo zverejnené niekoľko dní pred začiatkom ramadánu, moslimského svätého mesiaca a povedal, že načasovanie by mohlo podporiť bunky ISIS a ich nasledovníkov v nasledujúcich týždňoch.“

V pondelok, Zabihullah Mujahid, hovorca Talibanu, zverejnil vyhlásenie na Twitteri, v ktorom odmietol ponuku prímeria počas Ramadánu od afganského prezidenta Ashrafa Ghaniho.

„Ako džihád je…najlepšia časť viery, činy počas Ramadánu sú odmenené viac ako v iných mesiacoch,“ napísal.

Zatiaľ čo väčšina moslimov dodržiava tradíciu ramadánu, že sa každý deň zdržiava jedenia, pitia, fajčenia, sexu a iných fyzických potrieb, počnúc od svitania až do západu slnka, mnohí džihádisti veria, že je to obzvlášť hrdinské a výnimočne odmenené Alahom v raji zomrieť ako mučeník počas svätého mesiaca.

Svätý mesiac pravidelne znamená vrchol v džihádistických útokoch po celom svete. V rokoch 2017 a 2018 sa ISIS a afganský Taliban dostali na vrchol zoznamu ako najnebezpečnejšie teroristické skupiny počas ramadánu. Napriek tomu, že sa Taliban zúčastnil na bezprecedentnom prímerí na konci svätého mesiaca minulého roka, nahradil ISIS ako najplodnejšiu islamskú teroristickú skupinu na svete počas mesiaca Ramadán, pričom zabil najmenej 324 a zranil 404 ďalších ľudí.

V týždňoch, ktoré viedli k Ramadánu 2019, ISIS vyhlásil zodpovednosť za vlnu samovražedných útokov, ktoré sa primárne týkali kresťanov v troch kostoloch a štyroch hoteloch na Srí Lanke, pričom zabili viac ako 350 a zranili približne 500 ďalších ľudí.

Útoky na Srí Lanke sú považované za jedny z najsmrtelnejších islamských útokov v nedávnej histórii.