sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Švédske Malmö zažilo prvý mesiac bez hlásenej streľby za tri roky

Marec 2019 bol prvým mesiacom v posledných troch rokoch, v ktorom švédske mesto Malmö nemalo podľa polície hlásené žiadne streľby.

Posledný mesiac, keď v Malmö celý mesiac nebola hlásená jediná streľba bol september 2015, uviedli úrady pre Sveriges Radio a dodali, že boli potešení, že sa v týchto udalostiach objavila prestávka.

Jonas Karlberg, manažér skupiny pre vyšetrovanie závažných trestných činov v Malmö, uviedol: „V roku 2016 sme mali neuveriteľný počet prestreliek a tiež vysoký počet v roku 2018. Je tak jasné, že ak sa v Malmö nestrieľa, sme neuveriteľne spokojní.“

Tento oddych od streľby bohužial netrval dlhšie ako mesiac. Ukončil ho incident, ktorý sa odohral tento týždeň v stredu večer v obývanom predmestí Rosengårdu, v oblasti, ktorá sa niekedy nazýva aj „no-go zóna“.

Polícia tvrdí, že strelec vystrelil na obytnú budovu a že tam boli ľudia počas streľby, hoci nikto nebol zranený.

Pokles smrteľných strelieb v Malmö prichádza po rekordnom počte násliných úmrtí vo Švédsku v roku 2018, pričom Štokholmský policajný expert Gunnar Appelgren v decembri označil krajinu za „štát vo vojne“ v dôsledku vysokej úrovne konfliktu gangov.

Štatistiky švédskeho Národného forenzného centra tiež odhalili celkový nárast smrteľných výstrelov a pokusov o vraždu v posledných rokoch, pričom celkový počet sa od roku 2012 zdvojnásobil. „Dostupnosť zbraní vo Švédsku je relatívne dobrá. Vidíme to na počte útokov strelnou zbraňou. V rámci policajného zboru však vyvíjame aj úsilia, pri ktorých prebiehajú vyšetrovania a zbrane vlastne lovíme,“ povedal Mikael Högfors, manažér skupiny v Národnom forenznom centre.

Dôvody pre počet prestreliek budú pravdepodobne rôzne, ale prieskum uskutočnený Švédskou radou pre prevenciu kriminality (Brå) v kultúre gangov naznačil, že smrteľné streľby boli považované za akýsi symbol postavenia medzi členmi zločineckej skupiny.