sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Strata náboženstva? Viera v Boha klesla o 7% za menej ako 5 rokov

Podľa novej štúdie robenej v Taliansku klesol počet ľudí, ktorí veria v Boha o pozoruhodných sedem percent za menej ako päť rokov.

Talianske médiá poukázali na skutočnosť, že aj napriek trvalej popularite pápeža Františka je počet skutočných veriacich v prudkom poklese, najmä medzi katolíkmi.

Náboženský prieskum si objednala Únia racionalistických ateistov a agnostikov (UAAR) päť rokov po poslednom prieskume tohto druhu a výsledky vykazujú výrazný nárast medzi tými, ktorí nevyznávajú žiadnu náboženskú vieru, alebo ktorí už nie sú spojení s nejakou konkrétnou náboženskou skupinou.

Taliansko môže byť v súčasnosti rozdelené do troch takmer rovnako veľkých skupín podľa náboženského vyznania: praktizujúci katolíci (34%), nepraktizujúci katolíci (32.7%) a iní – zahŕňajúci ostatných veriacich (10.1%), ateistov (9%), agnostikov (6.3%) a veriacich v iných náboženstvách (5.2%).

V poslednom období sa počet Talianov, ktorí vyznávajú vieru v Boha, znížil na 82% obyvateľstva, zatiaľ čo počet neveriacich (ateistov + agnostikov) vzrástol na 15.3%. Z náboženských veriacich sú asi dve tretiny (66.7%) katolícke.

V porovnaní s obdobím pred piatimi rokmi sa počet katolíkov znížil o 7.7%, zatiaľ čo počet ateistov vzrástol o 3.8%. Typický ateista alebo agnostik je muž, žije na severe a je mladý (25.6% je vo veku od 15 do 34 rokov).

Prieskum, ktorý sa uskutočnil na národnej vzorke predstavujúcej dospelú taliansku populáciu vo veku 15 rokov a viac, sa uskutočnil od polovice januára do konca marca 2019.