sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Srí Lanka sa chystá trestať „falošné správy“ až piatimi rokmi väzenia

Srí Lanka v stredu schválila tvrdé nové zákony proti „falošným správam“, pričom špecifikovala päťročné tresty odňatia slobody a pokuty až do výšky jedného milióna rupií (približne 5000 EUR).

Zákon o falošných správach bol navrhnutý v nadväznosti na samovražedné bombové útoky na kresťanské kostorly a následné násilie budhistov proti moslimom. Vláda Srí Lanky tvrdí, že verí, že platformy sociálnych médií ako Facebook, Twitter, YouTube a Instagram sú zneužívané na vyvolanie etnických a náboženských konfliktov.

Sociálne médiá boli účinne zatvorené na deväť dní po bombových útokoch na veľkonočnú nedeľu a toto krízové opatrenie sa stalo terčom tvrdej kritiky za to, že bolo zbytočne ťažké pre priateľov a členov rodiny komunikovať medzi sebou v čase krízy.

Vypnutie sociálnych sietí sa tiež považovalo za neúčinné v boji proti šíreniu dezinformácií, ktoré podľa vlády bolo v máji na vyššej úrovni ako kedykoľvek predtým. The Straits Times of Singapore, ktorý tiež zaviedol kontroverzné zákony proti falošným správam, opísal niektoré z klamlivých materiálov, ktorých sa na Srí Lanke obávajú:

Niektorí ľudia našli staršie fotografie rakiev a pohrebov z brutálnej občianskej vojny na Srí Lanke a tvrdili, že znázorňujú obete výbuchov.

Jedno video uverejnené na Facebooku zobrazovalo policajtov ako zatkli muža oblečeného v burke s tvrdením, že sa podieľal na bombových útokoch.

Video bolo však z minulého roku a ukazovalo muža, ktorý používal burku, aby skryl svoju identitu, zatiaľ čo sa snažil napadnúť niekoho kvoli dlhom.

Ďalej bola použitá päťročná fotografia z Indie, ktorá zobrazovala skupinu mužov v tričkách s nápisom „ISIS“ a tvrdením, že ide o militantnú bunku organizácie pôsobiacu na Srí Lanke.

Jeden užívateľ Twitter, ktorý tvrdí, že je vysoko postaveným srílanským armádnym brigádnym generálom, využil túto platformu na to, aby obvinil susednú Indiu z účasti na útokoch. Účet bol neskôr zablokovaný po stažnostiach srílanskej armády.

Návrh, ktorý vláda schválila v stredu, nedefinoval presne „falošné správy“ alebo „nenávistné prejavy“, ale stanovil, že srílanský trestný zákonník bude v budúcnosti upravený tak, aby popisoval aj tieto trestné činy.