sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Spotrebitelia prechádzajú z nafty na benzín..a emisie sa zvyšujú

Následky škandálu Dieselgate tlačia vodičov, aby prešli z naftových na benzínové vozidlá, čo podkopáva úsilie o zníženie emisií oxidu uhličitého z cestnej dopravy.

Priemerné emisie CO2 z nových automobilov vzrástli v roku 2017 po prvýkrát od roku 2010 – hlavne vďaka zmene paliva, podľa posledných údajov, ktoré zverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA) vo štvrtok.

To je zlá správa pre snahy EÚ znížiť emisie o najmenej 40 percent do roku 2030. Podľa Európskej komisie sú automobily zodpovedné za približne 12 percent celkových emisií CO2 v EÚ.

Agentúra EEA uviedla, že priemerné emisie CO2 z nových automobilov predaných v roku 2017 sa zvýšili o 0.4 gramu CO2 na kilometer na aktuálnu hodnotu 118.5 gramu, čo predstavuje nárast oproti 118.1 gramu v roku 2016. Podľa pravidiel EÚ musia výrobcovia automobilov do roku 2021 splniť stanovený cieľ a udržať túto hodnotu pod úrovňou 95 gramov na kilometer.

Od roku 2010 emisie z nových automobilov klesli o 15.5 percenta, čo predstavuje takmer 22 gramov CO2 na kilometer; zníženie emisií sa však medzi rokmi 2015 a 2016 spomalilo. Nárast v znečistení spôsobenom automobilmi v roku 2017 je „jednoznačným potvrdením, že výrobcovia automobilov musia dosiahnuť ďalšie a rýchlejšie zlepšenia vo výrobe a podpore efektívnejších automobilov,“ vyhlásila agentúra EEA.

Výrobcovia automobilov v EÚ – aj s podporou úradníkov členských štátov a EÚ – sa pred viac ako desiatimi rokmi rozhodli, že najlepší spôsob, ako splniť ciele v oblasti emisií, je podpora nafty, ktorá emituje menej CO2 ako benzín. Táto stratégia sa však po škandále spoločnosti Volkswagen v roku 2015 zrútila, keď sa prevalilo, že spoločnosť podvádzala pri emisných testoch. A ďalej rastú aj obavy z mestského znečistenia – emisie nafty sú kľúčovým prvkom smogu – a mestá na celom kontinente sa snažia zakázať starším a znečisťujúcim vozidlám s naftovým motorom zo svojich ulíc.

Náhla nepopulárnosť nafty poslala kupujúcich späť k benzínu, pretože výrobcovia automobilov stále nevyrábajú dosť atraktívnych (a cenovo dostupných) vozidiel s nízkymi emisiami. Prvýkrát od roku 2009 tak benzín predbehol naftu – predstavoval 53 percent registrácií nových vozidiel. Tieto dve konvenčné technológie spolu predstavovali 97.1% nových registrácií.

Podiel plug-in hybridov a batériou poháňaných elektromobilov vzrástol v poslednom roku z 1 na 1.5 percenta. Automobily s vodíkom sa prvýkrát objavili v štatistike s menej ako 200 predanými kusmi a automobily s inými alternatívami, ako je napríklad skvapalnený ropný plyn a stlačený zemný plyn vozidiel si rozdelili zostávajúce percentá.