sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Smrť schengenského priestoru? Dánsko zvažuje trvalú kontrolu hraníc

Dánsko zvažuje, že dočasné hraničné kontroly, ktoré spustili v roku 2016 kvôli kríze v dôsledku hrozby terorizmu a masovej migrácie, ponechá trvalo. Takéto konanie je v rozpore so Schengenskou dohodou Európskej únie.

Dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen, minister zahraničných vecí a integrácie Inger Støjberg, a Morten Løkkegaard, popredný kandidát na voľby do Európskeho parlamentu, predstavili novú politiku, ktorá hovorí, že budú hľadať investíciu 50 miliónov dánskych korún pre výskum technológií na pomoc pri kontrole hraníc, uvádza spoločnosť DR.

Vládnuca strana Venstre tiež oznámila, že bude hľadať možnosti reformy schengenskej politiky Európskej únie, ktorá umožňuje otvorený pohyb osôb a tovaru.

„Musíme čeliť skutočnosti, že potrebujeme trvalú kontrolu hraníc. Čelíme niekoľkým výzvam, ktoré zostali – migračné tlaky, cezhraničná trestná činnosť a teroristická hrozba“, povedal premiér Rasmussen. „Preto ako národný štát sa musíme postarať o naše hranice, a preto musíme vyvinúť nový schengenský režim, ktorý nám dáva väčšiu politickú zodpovednosť za našu vlastnú hranicu“, dodal.

Technológia skenovania bola navrhnutá ako spôsob, ako udržať relatívne otvorenú, ale kontrolovanú hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou v minulom roku, pričom Európska únia pôvodne odmietla túto myšlienku, ale minulý september urobila nejaké ústupky.

Karin Axelsson, spravodajca pre DR, poznamenal, že pre Dánov by bolo ťažké zostať v schengenskom priestore a prijať trvalé hraničné kontroly, hovoriac: „Nemôžeme vykonávať trvalé hraničné kontroly a zároveň byť členom Schengenu. Z EÚ tak bude znieť hlasné NIE. Niekoľko krajín má veľké námietky aj k zavedeniu dočasných hraničných kontrol.“

Dánsko, spolu so susedným Švédskom, uzákonili dočasné hraničné kontroly na vrchole krízy migrantov začiatkom roka 2016. Dánsko sa tiež snažilo posilniť svoje hranice so Švédskom kvôli hrozbe radikálneho islamského terorizmu.