sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Saudské úrady zrušili prvý „halal“ nočný klub ešte pred otvorením

Generálny úrad pre zábavu v Saudskej Arábii (GEA) preventívne zatvoril klub, od ktorého sa očakávalo, že bude prvým „halal“ nočným klubom v konzervatívnej moslimskej krajine, pričom úrad tvrdí, že nikdy nedal zelenú tomuto projektu na pobreží mesta Jeddah.

Vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom účte GEA na Twitteri oznámila saudská agentúra, že sa začalo vyšetrovanie videí, ktoré sa šíria online a údajne propagujú interiér, ktorý mal byť priestormi nočného klubu.

Prostredníctvom Twitteru GEA napísala: „Podľa informácií poskytnutých GEA je Projekt X v rozpore s platnými právnymi predpismi a postupmi a kontrolný orgán tento projekt neschválil.“

GEA „pôvodne vydala licenciu na inú akciu“, píše sa v pokračovaní. „Usporiadateľ potom využil rozšírenie tejto licencie na spáchanie týchto závažných a neprijateľných porušení.“

Ešte pred rozhodnutím saudskoarabských úradov, Arabian Business (AB) opísal túto udalosť ako súčasť nočného klubu White, ktorý svoje pobočky v Dubaji aj Bejrúte.

V apríli AB uviedol, že podnik v meste Jeddah sa otvorí „ako špičková kaviareň a salónik“ na nábreží.

Americký spevák Ne-Yo mal hrať v úvodný večer vo štvrtok v súlade s Facebook stránkou White Saudi Arabia, ktorá propagovala túto udalosť. Podľa reklamy by sa otváracie hodiny klubu pohybovali medzi 22:00 a 3:00, pričom vstupenky by sa mali pohybovať medzi 500-1000 Riyalmi, čiže približne 100- 250€.

Ohlásené otvorenie vyvolalo širokú škálu reakcií na sociálnych sieťach, pričom niektorí používatelia ho uznali ako súčasť plánu reformy korunného princa Mohammeda bin Salmana na modernizáciu konzervatívneho kráľovstva napriek tvrdému zákroku proti aktivistom a obhajcom ľudských práv.

Iní sa vysmievali myšlienke „nočného klubu halal“ a nazývali ho oxymoron, napriek tomu, že ho organizátori prezentovali ako klub bez alkoholu. Niekoľko správ uviedlo, že fotografovanie by bola prísne zakázaná vo vnútri areálu, ako aj vstup osobám, ktoré majú menej ako 18 rokov.

Niektorí používatelia sociálnych sietí súhlasili s prísnym rozhodnutím sunnitského kráľovstva ukončiť projekt a tvrdili, že porušuje islamskú identitu a tradície Saudskej Arábie.

Niektoré správy popisovali túto udalosť ako súčasť reforiem, ktoré sľúbil korunný princ Mohammed bin Salman.

„Plán si vyžaduje otvorenie saudského kráľovstva svetu. Saudská Arábia nedávno dovolila ženám šoférovať a zrušila zákaz kín a umeleckých festivalov“, poznamenal Morocco World News.