sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Rezance ako najnovšia čínska zbraň proti chudobe na vidieku

Dajte človeku misku rezancov a nakŕmite ho na jeden deň; naučte človeka, ako robiť rezance a nakŕmite ho na celý život.

Takto sa v Číne v týchto dňoch objavuje slávne príslovie o rybách. V severozápadnej čínskej provincii Gansu vláda verí, že jeden spôsob, ako odstrániť chudobu, je viazaný na špecialitu regiónu – ručne ťahané rezance v hovädzom vývare.

Rezance, vyrobené z múky a vody, ponorené v čírom vývare, s hovädzím mäsom a korením, čerstvým koriandrom, zelenou cibuľkou a horúcim chili olejom sú obľúbeným pokrmom. Miska stojí len 8 juanov – v prepočte okolo 1.20€.

V polovici marca, autority provincie Gansu oznámili, že tento rok budú trénovať 15 000 ľudí z chudobných oblastí, aby sa naučili robiť rezance. Dúfajú pritom, že títo vyškolení pracovníci si nájdu zamestnanie v obchodoch s rezancami alebo si otvoria vlastné podniky. Vláda ponúka firmám a jednotlivcom finančné stimuly na splnenie svojho cieľa otvoriť v roku 2019 až 1500 nových predajní rezancov.

Nie je to prvá iniciatíva zameraná na rezance. V minulom roku pribudlo okolo 12000 ľudí do školiacich programov v oblasti zručností s výrobou rezancou v provincii Lanzhou a v Pekingu. Podľa vlády 90 percent z nich našlo pracovné miesta súvisiace s rezancami. Tí, ktorí odišli z provincie za prácou s rezancami, zarábajú viac ako 4000 juanov (približne 530 EUR) mesačne.

Zdá sa, že v oblasti výroby rezancov je veľa príležitostí. Čína má približne 50000 obchodov s hovädzími rezancami v Lanzhou, pričom 4000 z nich je práve v chudobnej provincii Gansu. Ročný objem predaja rezancov iba v tejto provincii dosahuje hodnotu 12 miliárd juanov a región zamestnáva viac ako 40000 výrobcov rezancov.