sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Pápež František posiela peniaze na podporu migrantov snažiacich sa vstúpiť do USA

Pápež František podľa správy z Vatican News posiela pol milióna amerických dolárov na pomoc migrantom v Mexiku, ktorí sa snažia dostať do Spojených štátov.

„Pápež František daroval 500000 amerických dolárov na pomoc migrantom v Mexiku. Finančné prostriedky zo zbierok Petra Pencea budú rozdelené medzi 27 projektov podporovaných šestnástimi mexickými diecézami a náboženskými kongregáciami, ktoré žiadali o pomoc pri pokračovaní poskytovania potravín, ubytovania a základných potrieb migrantom,“ uvádza sa v správe.

Článok poznamenáva, že v posledných mesiacoch „do Mexika prišli tisíce migrantov, ktorí cestovali viac ako 4000 kilometrov pešo a s provizórnymi vozidlami z Hondurasu, El Salvadoru a Guatemaly“.

„Muži a ženy, často s malými deťmi, utekajú pred chudobou a násilím, dúfajúc v lepšiu budúcnosť v Spojených štátoch. Avšak hranica USA im zostáva uzavretá,“ uvádza sa v texte.

Peniaze sú určené na „pomoc viac ako 75000 ľuďom, ktorí prišli do Mexika v roku 2018 v šiestich migračných karavánach,“ uvádza článok. Títo ľudia „uviazli, neboli schopní vstúpiť do Spojených štátov, sú bez domova alebo živobytia“, a preto katolícka cirkev ubytovala „tisíce z nich v hoteloch v diecézach alebo náboženských kongregáciách, poskytujúcich základné potreby, od bývania až po oblečenie“.

Článok naráža na odmietajúcu pozornosť médií v súvislosti s karavánami migrantov, čo údajne viedlo k zníženiu štátnej a súkromnej finančnej pomoci migrantom.

Podľa honduraského prezidenta Juana Orlanda Hernándeza, niektoré z migračných karaván pochodujúcich smerom k americko-mexickej hranici organizovali honduraské „ľavicové skupiny“ a „skupiny financované Venezuelou“ s cieľom spochybniť suverenitu USA.

Guatemalský šéf spravodajstva Mario Duarte minulý február povedal, že karavány smerujúce k hraniciam sú „dobre naplánované“ a „dobre organizované“ tými, ktorí chcú „vyzbrojiť tých, ktorí sú v núdzi“. „Toto nebola spontánna udalosť. Bolo to dobre naplánované. Bolo to dobre zorganizované,“ povedal Duarte a dodal, že rôzne spravodajské služby, orgány činné v trestnom konaní a vojenské agentúry našli dôkazy o tom, že vlaňajšia karavána z Hondurasu do USA nebols v minulom októbri náhodnou iniciatívou, ale bola vopred organizovaná.

Pápež František označil prisťahovalectvo určujúcou témou jeho pontifikátu a vyzval krajiny, aby boli k migrantom viac vľúdne.

Začiatkom tohto mesiaca pápež povedal, že migranti so sebou prinášajú bohatstvo multikultúrneho a multietnického sveta, čím obohacujú svoje hostiteľské krajiny.

„Ďakujeme Bohu za multietnickú a multikultúrnu spoločnosť,“ povedal pápež študentom na fakulte milánskej školy San Carlo, ktorí ho prišli navštíviť vo Vatikáne, „pretože dialóg medzi kultúrami, osobami a etnikami je bohatstvom.“

„Nesmieme sa báť vody života, tejto multietnicity, tohto multikulturalizmu,“ povedal František, „a tu sa dotýkam boľavej témy: nebojte sa migrantov.“

„Migranti sú tí, ktorí nám vždy prinášajú bohatstvo. Samotnú Európu vytvorili migranti! Barbarovia, Kelti…tí všetci prišli zo severu a priniesli so sebou svoje kultúry. Európa takto rástla s kontrastom kultúr,“ povedal.

Na konci marca František napadol amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho navrhovaný múr na hraniciach. Pápež na žiadosť reportéra, čo si myslel o Trumpovom múre, varoval, že „stavitelia múrov, či už sú to žiletky alebo tehly, sa stanú väzňami stien, ktoré stavajú. To je história.“

Potrebujeme mosty a „cítime bolesť, keď vidíme ľudí, ktorí dávajú prednosť stavaniu múrov,“ povedal.