sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Nehodovosť v Saudskej Arábii sa zvýšila o 31% po povolení šoférovať ženám

Saudská Arábia bola ešte minulý rok jedinou krajinou na svete, kde ženy nemohli jazdiť. Do 24. júna 2018 mohli mať vodičské preukazy iba muži, a tak aj napriek tomu, že oficiálne ženám jazdiť nebolo zakázané, legálne vodičský preukaz dostať nemohli a tak sa museli spoliehať na mužských šoférov. Ženy, ktoré išli autom na verejnosť bez vodičského preukazu, riskovali zatknutie a pokutu.

Ale od 24. júna 2018 sa všetko zmenilo, keď kráľ Salman vydal osobitný dekrét, ktorý ženám dáva povolenie na získanie vodičských preukazov.

Toto rozhodnutie kráľa Salmana bolo veľkým krokom v kampani aktivistov nazvanej „Women2Drive“, ktorá celé roky argumentovala a tlačila na zmenu tohto zákona. Kampaň začala aktivistka Manal al-Sharif už v roku 2011. Bola poslaná do väzenia po tom, čo zverejnila video na YouTube, v ktorom sama šoférovala auto. Ďalšia aktivistka Sahar Nassif hovorí, že sa zasmiala, skákala a kričala, keď počula správy o tom, že zákaz končí.

Napriek víťazstvu aktivistov v boji proti obmedzovaniu, napokon nie všetci sú šťastní. Takmer rok po tom, čo ženy môžu legálne šoférovať prišiel čas na štatistiky, ktoré prekvapili aj samotných aktivistov bojujúcich za práva žien v tejto konzervatívnej krajine…nehodovosť na cestách stúpla o závratných 31% a aktuálne v celej Saudskej Arábii sa jedna nehoda stane každú minútu.

V období od apríla 2018 do apríla 2019 v Saudskej Arábii zahynulo na cestách viac ako 9000 ľudí vo viac ako 472 tisíc nehodách po celej krajine. Je to prudký nárast z približne 360 tisíc nehôd a 7000 mŕtvych v období od apríla 2017 do apríla 2018. To znamená najvyšší nárast úmrtí súvisiacich s dopravou od roku 2007.

„Odkedy bolo povolené šoférovať ženám vidím každý deň vážnu nehodu. S autami nemajú dosť skúseností, príliš si veria, že vedia jazdiť rovnako dobre ako muži a potom sú v nebezpečí aj ostatní okolo..,“ hovorí 54- ročný taxikár Ibrahim, ktorý jazdí v hlavnom meste Saudskej Arábie už 22 rokov. „Nikdy som nemal nehodu, pre mňa aj zákazníka ktorý mi dá dôveru je bezpečnosť prvoradá.“ dodáva Ibrahim a hovorí, že by bol rád, ak by sa zákaz šoférovať ženám znovu uplatnil.

Nepotešujúcu štatistiku vnímajú aj dopravných úradoch po celej krajine citlivo. V súčasnosti prebieha revízia všetkých súčasných plánov a operácií na riaditeľstve dopravy, pričom sa zlepšujú postupy v oblasti bezpečnosti, najmä s cieľom vyčísliť podiel zrušenia zákazu na zvýšení nehodovosti v poslednom období a zamerať sa na zníženie fatálnych nehôd.