sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

NASA predstavila plán misie na Mesiac – Artemis 2024

NASA vo štvrtok predstavila kalendár programu „Artemis“, ktorý po prvý raz za polstoročie vráti ľudí na Mesiac, vrátane ôsmich plánovaných štartov a mini-stanice na mesačnej obežnej dráhe do roku 2024.

Pôvodné mesačné misie boli pomenované Apollo. Artemis bola jeho dvojča v gréckej mytológii a bohyňa lovu, divočiny a Mesiaca.

Správca Jim Bridenstine potvrdil, že Artemis 1 bude misiou bez ľudskej posádky naplánovanou na rok 2020. Ďalej príde Artemis 2, ktorá bude obiehať okolo družice Zeme v roku 2022; nakoniec nasleduje Artemis 3, ktorá v roku 2024 umiestni astronautov na mesačnú pôdu, vrátane prvej ženy.

Tieto tri misie vyvezie do vesmíru najväčšia raketa všetkých čias, Space Launch System (SLS), ktorá je v súčasnosti vo vývoji firmy Boeing, ale zaznamenala početné oneskorenia a bola kritizovaná aj ako program nafúknutých pracovných miest.

Na vrchol rakety bude umiestnená kapsula Orion, pre ktorú je hlavným dodávateľom Lockheed Martin.

Okrem týchto misií, ktoré budú všetky v réžii NASA, bude päť štartov, ktoré budú do vesmíru vynášať stavebné bloky mesačnej stanice „Gateway“, ktorá bude slúžiť ako miesto pre pristátie na Mesiaci. Tieto budú realizované v rokoch 2022 až 2024 súkromnými vesmírnymi spoločnosťami, ktorým NASA za ich služby zaplatí.

Orbitálna stanica bude spočiatku pozostávať z jednoduchého napájacieho a pohonného prvku a malého obytného modulu. V roku 2024 sa tam na ceste na Mesiac zastavia astronauti. Potom zostúpia na povrch v pristávacom moduli.

Časť pristávacieho modulu zostane na Mesiaci, zatiaľ čo druhá časť vzlietne a umožní astronautom vrátiť sa na orbitálnu stanicu, kde sa nalodia naspäť na kapsulu Orion a vrátia sa na Zem.

NASA si vybrala súkromnú firmu Maxar, aby postavila prvý modul stanice, výkonný a pohonný prvok, ktorý by sa spoliehal na obrovské solárne panely. V nadchádzajúcich mesiacoch sa bude musieť NASA rozhodnúť, kto bude stavať pristávací modul. Giganti v oblasti letectva a kozmonautiky, ako sú Boeing a Lockheed Martin, bojujú o zmluvu rovnako ako noví hráči, ako je Blue Origin Jeffa Bezosa.

„Nie sme vlastníkom hardvéru, kupujeme službu“, povedal Bridenstine o pristávacom module. „Cieľom je rýchlosť. 2024 je už za rohom.“

Napokon dodal: „Naším cieľom je v konečnom dôsledku prejsť na Mars a nezastaviť sa na povrchu Mesiaca“.