sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Microsoft spolupracoval s čínskou vojenskou univerzitou na vývoji umelej inteligencie

Technický gigant Microsoft údajne pracoval na výskume umelej inteligencie s čínskou vojenskou univerzitou. Nedávne správy tvrdia, že výskum by sa mohol využiť na sledovanie aj cenzúru.

Zistenia o tejto spolupráci americkej firmy Microsoft a čínskej vojenskej univerzity priniesli noviny Financial Times. Medzi marcom a novembrom boli publikované tri vedecké štúdie, ktoré spoločne napísali akademici z Microsoft Research Asia v Pekingu. Ďalší výskumníci, ktorí sa zúčastnili na štúdiách, mali úzke vzťahy s Čínskou národnou univerzitou pre obranné technológie (NUDT).

Vedúci pracovník v americkom think-tanku New America a čínsky technologický expert Samm Sacks komentoval možné problémy spolupráce medzi spoločnosťou Microsoft a čínskou vojenskou univerzitou. Uviedol, že nedávno publikované príspevky znamenajú zdvihnutie „červených vlajok kvôli povahe technológie a autorských vzťahov v kombinácii s tým, čo vieme o tom, ako sa táto technológia práve v Číne používa.“ Sacks dodal, že „Čínska vláda využíva tieto technológie na budovanie systémov sledovania a väznenie menšín“.

Riaditeľ politiky kyberpriestoru v Rade pre zahraničné vzťahy, Adam Segal, komentoval túto spoluprácu a povedal: „Akademické partnerstvá medzi USA a Čínou sú čoraz viac pod dohľadom, keďže FBI sa zameriava na hrozbu špionáže zo strany študentov alebo vedcov a Ministerstvo obrany na možnosť, že tieto technológie by sa nakoniec mohli dostať do čínskej armády.“

Znepokojujúce je, že niektoré z nedávnych projektov, na ktorých spolupracovali výskumníci Microsoftu a NUDT obsahujú aplikácie priameho sledovania. Jeden z dokumentov, ktorý bol spoluvytvorený výskumnými pracovníkmi spoločnosti Microsoft a NUDT, skúmal novú štúdiu umelej inteligencie zameranú na opätovné vytváranie podrobných environmentálnych máp prostredníctvom analýzy ľudských tvárí a podľa expertov by mohli byť priamo použité na sledovanie.

Ďalšie práce, na ktorých výskumníci spoločnosti Microsoft spolupracovali s výskumníkmi NUDT, sa týkali strojového učenia. Čiže oblasti technológie, ktorá by sa podľa odborníkov mohla použiť na cenzúru. Čínsky expert na vojenskú technológiu a jeho kolegyňa z think-tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť, Elsa Kania, komentovali tento aspekt a uviedli: „Strojové čítanie s porozumením sa nemusí zdať priamo súvisiace, ale mohlo by sa použiť na cenzúru, ktorá je záujmom čínskej vlády. Vidia spracovanie prirodzeného jazyka ako spôsob umožňujúci cenzúru vo veľkej miere.“