sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Merkelovej Nemecko zvažuje daň na podporu mešít a islamských inštitúcií

V Nemecku rastie podpora pre „daň pre mešity“, aby sa islamské inštitúcie stali menej závislými od potenciálne protidemokratických alebo „radikálnych“ zahraničných zdrojov financovania, uvádza sa v správe médií.

Federálna vláda to podľa odpovede na parlamentný dotazník považuje za „možnú cestu“, uviedol denník Welt am Sonntag. Niekoľko zo 16 nemeckých oblastí tiež v zásade vyjadrilo podporu myšlienke, ktorá by odzrkadľovala dobrovoľnú kresťanskú „kostolnú daň“.

V Nemecku sa zvýšil záujem o vplyv zahraničných zdrojov financovania na mešity pre odhadovaných päť miliónov moslimov v krajine, ktorí pochádzajú prevažne z Turecka a arabských krajín. Približne 900 mešít v Nemecku prevádzkuje turecko-islamská únia Inštitútu pre náboženstvo (Ditib) pod vedením vlády tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Týchto Imámov platí turecký štát a skupina sa dostala pod kontrolu, kedže niektorí z členov boli podozriví zo špionáže tureckých disidentov žijúcich v Nemecku. Dvaja nemeckí ministri varovali v komentári Spiegel Online v polovici roku 2017, že „nebezpečné ideológie Erdogana sa nesmú dovážať do Nemecka cez určité mešity“.

V iných prípadoch sa niektoré mešity dostali pod policajnú kontrolu alebo boli zatvorené za kázanie radikálnych a militantných islamistických myšlienok.

Welt am Sonntag uviedol, že v prieskume novín niekoľko štátov potvrdilo, že mešity v Nemecku by mali byť schopné financovať sa samostatne.

Ministerstvo vnútra regiónu Meklenbursko-Západné Pomoransko vyhlásilo, že je otvorené „financovaniu mešít na základe modelu cirkvi“ na zníženie zahraničného vplyvu, vrátane „nebezpečenstva možnej radikalizácie“.

Hovorca ministerstva vnútra spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko poukázal aj na hrozbu vonkajšieho vplyvu „na teologický obsah a politický názor“. „V najhoršom prípade“, hovorca povedal novinám, to zahŕňalo „radikálny islamistický alebo protidemokratický obsah a ambície“.