sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

India odhalila plány na spustenie „veľmi malej“ vesmírnej stanice

India plánuje spustiť „veľmi malú“ vesmírnu stanicu s cieľom vyslať do roku 2022 do vesmíru svoju prvú misiu s posádkou.

Plánovaná misia, nazvaná Gaganyaan (čo znamená „vesmírne vozidlo“ v sanskrite), sa začne v roku 2020 a bude sa prelínať s oslavami 75. výročia nezávislosti Indie od Británie. Cenu tejto misie sa odhaduje na približne 1.5 miliardy USD.

„Musíme program Gaganyaan udržať aj po spustení misie s ľudskou posádkou. V tejto súvislosti má India v pláne mať vlastnú vesmírnu stanicu“, povedal na tlačovej konferencii Dr. Kailasavadivoo Sivan, predseda indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO). „Naša vesmírna stanica bude veľmi malá a užitočná na vykonávanie experimentov.“

„Zatiaľ čo navigácia, komunikácia a pozorovanie Zeme budú pre nás absolútnym základom, sú to misie ako Chandrayaan (čo znamená vozidlo na Mesiaci), Mangalyaan (čo znamená vozidlo Mars) a Gaganyaan, ktoré vzrušujú mládež, zjednocujú národ a tiež zasejú technologické semeno do budúcnosti“, pokračoval. „Toto je naša ambícia. Chceme mať samostatnú vesmírnu stanicu. Spustíme malý modul na vykonávanie experimentov s mikrogravitáciou.“

Misia Gaganyaan plánuje vyslanie posádky dvoch až troch ľudí do vesmíru až na týždeň, pričom kozmická loď bude cestovať v rámci nízkej orbity Zeme vo výške približne 300-400 km. ISRO v súčasnosti pripravuje plány na vytvorenie vesmírnej stanice, ktorú predloží indickej vláde na schválenie.

Oznámenie plánov pre vesmírnu stanicu prišlo len jeden deň po tom, čo IRSO odhalilo, že v budúcom mesiaci začne bezposádkovú mesačnú misiu v snahe stať sa štvrtou krajinou – po Spojených štátoch, Rusku a Číne – ktorá dokáže úspešne pristáť na Mesiaci.

India je známa svojimi ambicióznymi vesmírnymi projektmi už od 60-tych rokov minulého storočia, hoci takéto plány boli zdrojom kritiky kvôli rozšírenej chudobe v krajine s 1.3 miliardami ľudí. V marci ISRO oznámila, že v teste rakiet zničila satelit obiehajúci na nízkom orbite a premiér Narendra Modi sa vyjadril, že India sa stala jednou z „vesmírnych veľmocí sveta“.

„Na ceste každého národa sú chvíle, ktoré prinášajú najvyššiu hrdosť a majú historický vplyv na budúce generácie. Jeden taký moment je dnes“, povedal v televíznom prejave. „India zaregistrovala svoje meno na zozname vesmírnych veľmocí. Až doteraz tam patrili len tri krajiny.“