sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Google: Umelá inteligencia sa pomýlila. Označila video z Notre Dame za konšpiráciu 9/11

Webová stránka na zdieľanie videí, YouTube, označila nedávne živé vysielanie požiaru v katedrále Notre Dame v Paríži ako video z konšpiračnej teórie o útokoch v septembri 2001. Stránka vlastnená spoločnosťou Google pripustila, že algoritmus urobil chybu.

Bloomberg uvádza, že krátko po vypuknutí požiaru v katedrále Notre Dame v Paríži v pondelok, stránka YouTube nesprávne identifikovala živé vysielania požiaru ako videá z konšpiračnej teórie z 11. septembra 2001. Pod mnohými vysielaniami požiaru bolo textové pole z Encylopedia Britannica informujúce o teroristických útokoch z 11. septembra, pričom táto funkcia textového poľa bola navrhnutá na boj proti konšpiračným teóriam a sprisahaniam.

Softvér YouTube mylne identifikoval dym vychádzajúci z katedrály v Paríži ako záznam z teroristického útoku v New Yorku z roku 2001, ktorý spôsobil, že pod video bolo umiestnené textové pole z Encyclopedia Brittanica.

Hovorca YouTube komentoval chybu, ktorá hovorí: „Sme hlboko zarmútení prebiehajúcim ohňom v katedrále Notre Dame. Tieto panely sú spúšťané automaticky a naše systémy niekedy robia nesprávne rozhodnutia. Vypíname preto tieto panely pre živé streamy súvisiace s ohňom.“

Algoritmus noviniek YouTube je už dlho kritizovaný za to, že umiestňuje určité obchody a výsledky vyhľadávania nad inými; YouTube tvrdil, že zobrazuje „desiatky miliónov“ textových panelov – ako je ten, ktorý je zobrazený pod ohňom katedrály Notre Dame – spolu s videami každý týždeň.