sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Google ľutuje „malú chybu“, ktorá spôsobila obrovský pokles v ghanskej mene Cedi

Google vyjadril svoju ľútosť nad „drobnou chybou“, ktorá spôsobila, že hodnota ghanskej meny, Cedi, výrazne poklesla.

CNN uvádza, že nedávna chyba v systéme menových konverzií spoločnosti Google šokovala mnohých obyvateľov Ghany. Ghanská mena, Cedi, už nejaký čas figuruje v slabých číslach a vo februári klesla na rekordne nízku úroveň voči doláru s celkovým poklesom o 8,6% v tomto roku. Takže občania boli naozaj prekvapení 15. marca, keď sa prihlásili na Google a zistili, že hodnota Cedi sa zvýšila o 300 percent za jeden deň a obchodovala sa na úrovni 22.72 za jeden americký dolár.

Tento údaj bol zrejme výsledkom problému so systémom konverzie mien spoločnosti Google, za ktorý sa spoločnosť ospravedlnila. V liste ministerstvu financií Ghany spoločnosť Google vysvetlila túto otázku cez vedúceho oddelenia verejnej politiky a vládnych vzťahov spoločnosti Google v západnej a frankofónnej Afrike, Titiho Akinsanmiho, ktorý napísal:

Sme si vedomí problematiky nepresných konverzií meny Cedi, ktorá nastala v piatok 15. marca. Bolo to spôsobené malou chybou, ktorá bola rýchlo odstránená. Snažíme sa vždy poskytnúť ľuďom najrelevantnejšie, užitočné informácie, ktoré im pomôžu urobiť správne rozhodnutia. Niekedy však existujú dočasné problémy, ktoré môžu spôsobiť, že ľudia budú mať nežiaduce skúsenosti, ako to bolo v piatok. Je to poľutovaniahodné.

Ministerstvo financií konštatovalo, že Nigéria aj Pakistan už boli terčom podobných chýb v prevodníku mien spoločnosti Google; hovorca Google poznamenal, že chyba v Ghane bola napravená do hodiny a že nigérijská otázka bola tiež vyriešená rýchlo a včas. Je však mimoriadne znepokojujúce, že technologické firmy ako Google majú teraz schopnosť výrazne ovplyvniť hodnotu meny v iných krajinách jednoducho zmenou niekoľkých čísel vo svojom systéme.

V súčasnosti spoločnosť Google zobrazuje sadzbu 5.23 Cedi na jeden americký dolár.