sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Globálny tlak núti Brunej k pozastaveniu trestu smrti za homosexuálny sex a cudzoložstvo

Brunej v nedeľu po obrovskej globálnej kritike pozastavil implementáciu tvrdých nových zákonov islamskej šaríe, vrátane smrti ukameňovaním za cudzoložstvo a homosexuálny sex.

Všestranný vládca sultán Hassanal Bolkiah rozšíril moratórium na sankcie v moslimskej krajine, pričom sa zaoberal obavami rôznych lobistických skupín, celebrít a OSN. Zákony, ktoré zahŕňajú aj amputáciu rúk a nôh pre zlodejov, by spôsobili, že Brunej bude prvou krajinou vo východnej alebo juhovýchodnej Ázii, ktorá má na národnej úrovni trestný zákon šaría. Pripojil by sa tak k niekoľkým krajinám väčšinou z Blízkeho východu, ako napríklad Saudská Arábia.

Sultán vo svojom prejave povedal, že si je vedomý toho, že existuje „mnoho otázok a mylných predstáv“ týkajúcich sa implementácie právnych predpisov, v Bruneji nazývaných Syariah Pencil Code Order (SPCO). Aj napriek oznámeniu, že by sa uplatňovalo moratórium na trest smrti, obhajoval nové pravidlá a povedal, že ich „prínos“ by bol jasný.

Mimoriadne bohatý sultán, ktorý kedysi pilotoval svoje vlastné lietadlo Boeing 747, aby sa stretol s bývalým prezidentom Spojených štátov Barackom Obamom, často čelí kritike aktivistov, ktorí vnímajú jeho absolútnu monarchiu ako despotickú.

Homosexualita sa trestá popravou v niekoľkých ďalších moslimských krajinách vrátane smrti ukameňovaním v Jemene, Saudskej Arábii a Mauritánii.

Podľa sekulárnych zákonov už Brunej zakazuje bitku ako trest za zločiny vrátane trestných činov prisťahovalectva, za ktoré môžu byť odsúdení bičovaní ratanovou trstinou.

V roku 2015 sultán zakázal oslavu Vianoc v akejkoľvek forme, varujúc obyvateľov jeho krajiny, že ak plánujú oslavovať kresťanský festival, mohli by čeliť až päť rokom väzenia.