sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Facebook spustí svoju kryptomenu Libra ďalší týždeň. Podporuje ju Visa, Mastercard aj Uber

Očakáva sa, že mediálny gigant Facebook odhalí svoju novú kryptomenu Libra v budúcom týždni. Podporuje ju Visa, Mastercard, Uber a ďalšie známe firmy.

Wall Street Journal uvádza, že mediálny gigant Facebook plánuje na budúci týždeň odhaliť svoju novú digitálnu kryptomenu Libra s podporou viac ako tuctu ďalších spoločností. Visa a Mastercard údajne dosť investovali do tejto kryptomeny, zatiaľ čo iné firmy zo známeho Silicon Valley ako PayPal, Uber, Stripe a Booking.com plne podporujú tento projekt.

Každá z týchto firiem v budúcnosti investuje približne 10 miliónov amerických dolárov na financovanie ďalšieho rozvoja meny a stane sa súčasťou Združenia Libra. Združenie bude pôsobiť ako nezávislá skupina, ktorá bude riadiť mincu nezávisle od Facebooku. Zapojenie Visa a Mastercard je zaujímavé, pretože kryptomeny môžu spoľahlivo fungovať ako životaschopná alternatíva k službám, ktoré tieto spoločnosti ponúkajú, a mohla by byť ich priamou konkurenciou. Niektorí sa domnievajú, že účasť spoločností je pokusom o sledovanie meny Facebooku, zatiaľ čo iní implicitne naznačujú alternatívne motivácie zapojenia do tohto projektu.

Advokát Preston Byrne naznačil, že aktívna účasť spoločností je motivovaná prístupom k užívateľským dátam, ktorý môžu získať od Facebooku.

Kryptomena sa nazýva Libra a bude zverejnená 18. júna s plánmi na kompletné uvoľnenie mincí v roku 2020. Očakáva sa, že bude fungovať ako „stabilná minca“, čo znamená, že jej hodnota bude viazaná na niekoľko vládnych mien s cieľom obmedziť volatilitu hodnoty mince; problém, ktorému najsilnejšia kryptomena Bitcoin nejaký čas už čelí.

Užívatelia budú môcť posielať Libra cez Facebook produkty, ako je WhatsApp a Messenger, správy tiež tvrdia, že bolo uzavreté množstvo partnerstiev s online predajcami, čo umožní používateľom minúť mince na mnohých miestach online. Facebook údajne uvažuje aj o vývoji fyzických strojov podobných bankomatom, v ktorých môžu ľudia previesť svoje bežné peniaze do Libra.