sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Čína zatkla muža za urážanie úradníkov. Pomenoval po nich psov

Polícia v Číne tento týždeň zatkla muža a zadržala ho na desať dní za „zločin vytvárania hádok a robenia problémov“ pretože zosmiešňoval verejných činiteľov menom, ktoré dal svojim psom.

South China Morning Post vysvetlil, že zadržaný muž je profesionálny chovateľ psov, ktorý sa rozhodol propagovať svojich psov na sociálnych médiách pod názvom „chengguan“.

Chengguan je názov, ktorý sa bežne používa pre čínske úrady na presadzovanie práva v Číne, čo sú v podstate „pobočky“ komunistickej strany s pôsobením v každom meste. Chengguan presadzuje všetky malé nariadenia, ktoré čínske autority vytvoria, aby mikromanažovali životy svojich občanov a majú vo zvyky používať pri tom nadmerné násilie. Predstavte si to úrad pre presadzovanie kódexu, ktorý vás nielen obťažuje za predaj melónov bez povolenia, ale vás zbije takmer k smrti na mieste predaja pred vašou ženou.

Centrálna vláda vie, aké nepopulárne je chengguan a podnikla niektoré nezvyčajné kroky na zlepšenie svojho imidžu, ako napríklad vybavenie vynucovateľov telesnými kamerami, aby sa obmedzilo nepotrebné násilie.

Niektorí obhajujú túto „mestskú administratívnu políciu“ a tvrdia, že je to potrebné na udržanie poriadku, keďže veľké množstvo čínskych vidiečanov migruje do miest, nepoznajúc ich komplexné zákony a so sklonom k nepríjemným reakciám, keď sa dozvedia o porušeniach. Samozrejme, v Číne najjednoduchším spôsobom ako sa vysporiadať so sťažnosťami na verejných činiteľov, je utláčať tých, ktorí sa sťažujú.

Chovateľ bol obvinený z posielania „poburujúcich správ“ porovnaním chengguanu so psami a poslaný do väzenia bez právneho procesu, krok, ktorý vyvolal vášnivé diskusie na čínskych sociálnych médiách.

„Myslím, že je príliš pomenovať psov chengguan. Ste si istí, že vaši rodinní príslušníci, priatelia a deti tam nebudú v budúcnosti pracovať? Napokon, chengguan niečim prispel do našich miest“, napísala jedna osoba na Twitteri.

„Mestá by boli v chaose bez chengguanu,“ komentoval iný používateľ internetu.

Tretia osoba však napísala: „Nie je vhodné volať psy chengguan, ale je to také vážne, že ho treba zavrieť?“

Ďalší komentár hovorí: „Beriem si svojho maznáčika na kúpeľ do predajní s domácimi miláčikmi a stretávam sa s mnohými mačkami a psami. Niektorí z nich sa nazývajú prezident alebo generál a jeden je dokonca pomenovaný Trump. Mám to iba pripomenúť ich majiteľom alebo priamo informovať políciu?“

Hoci chovateľ tvrdí, že nemyslel, že jeho príspevky na sociálne siete sú urážkami, a neuvedomil si, že porušuje zákony, jeho označovanie psov ako chengguan sa mohlo zdať ako obzvlášť ostré, pretože príslušníci tohto úradu sú často obvinení z krutosti ku zvieratám, ktoré porušujú prísne pravidlá, licenčné zákony a predpisy pre domáce zvieratá v čínskych mestách.