sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Čína núti moslimov jesť bravčové mäso počas ramadánu

Úradník Čínskej komunistickej strany tento týždeň pripustil, že Peking uvalil drakonické obmedzenia na praktiky ramadánu v moslimskej provincii Xinjiang a poprel správy o všeobecnom zákaze aktivít počas svätého mesiaca.

Dolkun Isa, šéf nemeckého Svetového ujgurského kongresu žijúci v exile, povedal rádiu Voice of America, že Čína zintenzívnila úsilie o potlačenie ramadánu v tomto roku, pričom nalieha na moslimov, aby jedli bravčové mäso v rozpore s islamskými pravidlami, zavádzajú obmedzenia na pôst, zakázali klasické moslimské šatky, zakazujú modlitbu a zavádzajú iné prekážky počas svätého mesiaca.

Jeho vyjadrenie prišlo vo štvrtok, v ten istý deň, keď Radio Free Asia, citujúc novú správu amerického projektu Uyghur Human Rights Project (UHRP), uviedlo, že Peking realizuje politiku „jazykového imperializmu“ na marginalizáciu etnických skupín s cieľom odstrániť ich „etnickú identitu“.

Čína už dlho utláča ujgurskú menšinu s úmyslom vymazať ich náboženskú a etnickú identitu tým, že ich donútia sľúbiť vernosť komunistickej strane.

Voice of America sa od Isu dozvedela, že „Ujgurovia, ktorí pracujú vo verejnom sektore a študenti sú požiadaní, aby denne obedovali v jedálňach alebo budú obvinení z tajného pôstu a skrývania „extrémistických“ tendencií.

Isa ďalej odhalil, že Peking nariadil niektorým ujgurským štátnym pracovníkom aby ignorovali ramadán, a to až do takej miery, že nariadili prevažne moslimskej etnickej skupine konzumovať bravčové mäso počas svätého mesiaca, čo islam zakazuje.

„V niektorých prípadoch sú Ujgurskí zamestnanci nútení vziať si domov bravčové mäso a majú prikázané, aby sa podelili so svojimi rodinami,“ povedal Isa pre Voice of America. „Obmedzenia ramadánu sú zavedené každý rok od roku 2016, ale tento rok sú obzvlášť tvrdé.“

Xinjiang, najväčšia čínska provincia, je domovom najvyššej koncentrácie moslimskej menšiny v krajine – najmä Ujgurov, ale aj Kazachov a Kirgizanov.

„V útoku na kultúru a identitu Ujgurov čínski predstavitelia zobrazili jazyk Ujgurov ako „nezlučiteľný s modernitou“ a odstraňujú jeho význam zo vzdelávacieho systému a verejného života,“ zdôraznilo Radio Free Asia, pričom citovali správu UHRP. Inými slovami, Komunistická strana Číny úplne presadzuje zákaz Ujgurského jazyka.

Peking od roku 2017 zintenzívnil svoje protimoslimské zákroky, zničil ich miesta uctievania a proti vlastnej vôli niektorých premiestnili do „koncentračných táborov“, ktoré čínske vládne autority označujú za „odborné“ centrá zamerané na boj proti náboženským extrémizmom, etnickému separatizmu a násilnému terorizmu.

Napriek tvrdeniam čínskej diplomacie, že Peking úplne neblokuje moslimské náboženské praktiky ako napríklad Ramadán, aktivisti za ľudské práva bijú na poplach nad expanziou represívnej taktiky Číny voči tisícom Ujgurov.

Predstavitelia USA sa domnievajú, že Čína vyslala až tri milióny svojich moslimských menšín, najmä Ujgurov, do mimosúdnych „koncentračných táborov“, ktoré sa tiež nazývajú „reedukačné centrá“ alebo „strediská transformácie mysle“.

V zariadeniach sú moslimskí zajatci a niektorí ujgurskí kresťanskí konvertiti vystavení systematickému mučeniu, zmiznutiu, popravám a svojvoľnému zadržiavaniu v snahe donútiť ich, aby odsúdili svoje náboženstvo v prospech komunistickej strany.

Väčšina moslimských vlád, ktoré často rýchlo odmietajú údajné zlé zaobchádzanie s moslimami na Západe a v Izraeli, konkrétne vlády Iránu, Saudskej Arábie, Pakistanu a Nigérie teraz väčšinou mlčia, až sa môže zdať, že nechcú svojimi vyjadreniami nahnevať Čínsku vládu.