sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Arcidiecéza v New Yorku zverejnila mená 120 kňazov obvinených zo sexuálneho zneužívania

Najmenej 120 kňazov obvinených zo sexuálneho zneužívania dieťaťa alebo prechovávania detskej pornografie pracovalo v arcidiecéze v New Yorku, ktorá v piatok zverejnila zoznam mien, ktoré zahŕňajú biskupov, učiteľov stredných škôl, pátracieho kaplána aj známeho kardinála.

Toto odhalenie mien z druhej najväčšej rímskokatolíckej arcidiecézy v USA nasleduje viac ako 120 podobných zverejnení od iných diecéz po celej krajine, keď cirkev tlačí na transparentnosť v súvislosti so zneužívaním detí kňazmi.

V liste členom cirkvi kardinál Timothy Dolan povedal, že si uvedomuje „hanbu, ktorá prišla na našu cirkev kvôli sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých.“ Požiadal o odpustenie „za zlyhania tých kňazov“, ktorí zradili dôveru, ktorú do nich investovali aby chránili mladých ľudí.

Právnici venujúci sa obvineniam zo zneužívania uviedli, že zverejnenie zoznamu bolo pozitívnym krokom, ale niektorí z nich ho považovali za neúplné.

Nezahŕňa obvinených príslušníkov náboženských rádov, ktorí pôsobili v arcidiecéznych kostoloch a školách, hoci niektoré inštitúcie vydali svoje vlastné zoznamy. Neuvádza ani kňazov, ktorí boli vysvätení inde a neskôr slúžili v New Yorku.

„Je to určite dobrá vec, že zverejnili zoznam,“ povedal Terry McKiernan zo skupiny Bishop Accountability, ktorá sa venuje práve tomuto problému. Ale „ešte stále nevidia, že tento veľmi, veľmi zdráhavý spôsob poskytovania informácií o tomto probléme je pre nich zlou cestou?“

Hovorca arcidiecézy Joseph Zwilling povedal, že „dôležité je, že sme zverejnili všetky mená kňazov, ktorí čelia dôveryhodnému a podloženému obvineniu“, plus tých, ktorí čakajú na rozhodnutie cirkvi o obvineniach, a tých, ktorí boli novo obvinení v procese kompenzácií, ktoré poskytuje arcidiecéza a vyplatili v ňom 65 miliónov amerických dolárov viac ako 350 ľuďom v posledných troch rokoch.

Zoznam zahŕňa kňazov vysvätených v rokoch 1908 až 1988. Mnohí zomreli a arcidiecéza uviedla, že v súčasnosti pre nich žiaden z nich nepracuje.

Väčšina údajného zneužitia sa udiala v sedemdesiatych, osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia, ale podľa arcidiecézy existovali dve dôveryhodné obvinenia zo zneužívania detí aktívnym duchovným od roku 2002. Uviedli, že príslušné orgány boli upozornené na oba tieto prípady.

Niektorí kňazi na zozname boli odsúdení za sexuálne trestné činy, vrátane reverenda Edwarda Pipalu, ktorý si po priznaní v roku 1993 odsedel sedem rokov vo federálnom väzení za prevedenie najmenej 11 chlapcov cez štátne hranice kvôli nezákonnému sexu.

Zoznam zahŕňa aj bývalých cirkevných úradníkov. Bývalý kardinál Theodore McCarrick, ktorý bol vysvätený v New Yorku, sa stal arcibiskupom vo Washingtone a jedným z najviditeľnejších cirkevných predstaviteľov v USA. Potom, vo februári, sa stal prvým kardinálom, ktorý bol zbavený kňazstva kvôli škandálu sexuálneho zneužívania z posledných rokov. Interné vyšetrovanie cirkvi ho považovalo za vinného. Právnik McCarricka odmietol komentovať tieto skutočnosti.

Biskup John Jenik bol v novembri odvolaný zo svojich verejných povinností po tom, čo bol obvinený z nevhodného správania sa s mladistvým chlapcom v osemdesiatych rokoch – obvinením, ktoré popiera. Vatikán túto záležitosť prehodnocuje.

Biskup James McCarthy odstúpil v roku 2002 po tom, čo bola arcidiecéza upozornená na jeho záležitosti so ženami, čo priznal. Spomenul začiatok vzťahu so ženou, keď mala asi 21 rokov, ale niektoré otázky, ktoré vyvstali neskôr sa týkali toho, či bola neplnoletá.

Ostatní na zozname boli riaditelia škôl, učitelia, diakoni, farári a duchovní, ktorí spolupracovali s charitatívnymi organizáciami a mládežníckymi skupinami.

V 70. rokoch riaditeľ katolíckej mládežníckej organizácie v New Yorku a tiež aj národný kaplán Národného katolíckeho výboru pre skauting v 70. rokoch údajne zneužíval chlapca na letnom tábore. Kňaz zomrel v roku 1984, viac ako dve desaťročia predtým, ako sa obvinenia stali verejne známymi.

Arcidiecéza New York sídli v katedrále sv. Patrika a zahŕňa časti New Yorku a niekoľko krajov severne od mesta. Jediná americká arcidiecéza s viacerými katolíkmi je v Los Angeles.