sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Amazon začína nahrádzať ľudí robotmi

Podľa nedávno zverejnenej správy, technologický gigant Amazon odhalil nové stroje na automatizáciu práce, ktorá zamestnáva tisíce ľudí – balenie objednávok.

Nová správa agentúry Reuters tvrdí, že spoločnosť Amazon v posledných rokoch začala vo svojich skladoch zavádzať nové technológie – roboty. Tieto nové roboty skenujú tovar pozdĺž dopravníkového pásu a neskôr umiestnia tieto výrobky do škatule, pripravené na odoslanie zákazníkovi. Spoločnosť Amazon údajne zvažuje inštaláciu týchto systémov v desiatkach skladov, pričom v každom sklade týmto spôsobom príde o prácu najmenej 24 ľudí.

Reuters uvádza, že tieto sklady zvyčajne zamestnávajú až 2 000 ľudí, pričom implementácia tohto nového systému by mohla znamenať, že až 1 300 pracovných miest v 55 strediskách USA bude robotizovaných. Systém údajne stojí približne 1 milión amerických dolárov a zvyšujú sa aj prevádzkové náklady, ale tieto náklady by sa mal vrátiť do dvoch rokov od inštalácie systému. Amazon údajne tlačí na zníženie práce a zvýšenie zisku vo svojej firme prostredníctvom automatizácie mnohých úloh.

Kým Amazon sa snaží odstrániť pracovníkov zo svojich skladov, zároveň sa údajne snaží stimulovať zazmluvnených vodičov, aby ukončili svoje súčasné zamestnanie a aby prešli pracovať na plný úväzok pre Amazon. Spoločnosť údajne sľubuje pomoc dodávateľom pracujúcich na čiastočný úväzok, ktorí začínajú podnikať, ak sa rozhodnú pracovať s firmou na plný úväzok a dodávať ich zásielky. Táto nová ponuka sa rozbieha, keďže sa firma snaží urýchliť svoju dopravu pre „Prime“ zákazníkov a dúfa, že zavedie jednodňovú prepravu.

Amazon sľubuje, že pokryje až 10000 amerických dolárov prvotných nákladov pre ľudí, ktorí sú prijatí do jeho nového programu a zaviažu sa spustením doručovania Amazon balíkov. Firma tiež ponúka týmto zamestnancom tri mesiace ich platu vopred. Táto ponuka bola sprístupnená zamestnancom na čiastočný úväzok a na plný úväzok, vrátane pracovníkov v sklade, ktorí sa môžu čoskoro stať nepotrebnými zavedením nového baliaceho systému na báze robotov.

Tento program je súčasťou plánov spoločnosti, ktoré majú priniesť viac doručovateľov namiesto toho, aby sa spoliehali na služby ako sú UPS alebo poštu. Dodávatelia, ktorí sa zúčastňujú na tomto novom programe, si môžu prenajať dodávky z Amazonu s modrou značkou Amazon zobrazenou naprieč nimi. 200 spoločností poskytujúcich doručovateľské služby pre Amazon bolo údajne vytvorených od spustenia programu v júni 2018.