sheepico

Seriózne. Lebo ľudia sú ovce..

Aktivisti vyzývajú Keňu, aby zastavila predaj oslích koží do Číny

Aktivisti za práva zvierat vo štvrtok vyzvali Keňu, aby zakázala porážku oslov na použitie v čínskej medicíne, čo je prax, ktorá v posledných rokoch prudko vzrástla a africké populácie zvierat sa zdecimovali.

Oslie kože sú vyvážané do Číny pre potreby tradičnej medicíny známej ako „ejiao“, ktorá má pôsobiť na zlepšenie krvného obehu, spomalenie starnutia a zvýšenie libida a plodnosti. Táto medicína bola kedysi výsadou cisárov, ale teraz je veľmi vyhľadávaná rozrastajúcou sa strednou triedou.

Organizácia PETA informovala agentúru AFP o vyšetrovaní v kenských bitúnkoch, ktoré ukázali, že zvieratá sú kruto bité pracovníkmi, alebo mŕtve po dlhých cestách z okolitých krajín.

„PETA vyzýva Keňu, aby sa pripojila k mnohým ďalším africkým národom pri zákaze zabíjania oslov. Táto krutosť jednoducho nie je potrebná, kedže týmto spôsobom vyrábaný liek sa ani nepreukázal ako účinný“, povedala hovorkyňa PETA Ashley Fruno.

Čína čoraz viac hľadá dodávateľov v Afrike, aby uspokojila dopyt, pretože jej populácia oslov sa v posledných rokoch takmer znížila na polovicu.

Niekoľko afrických krajín zakázalo vývoz koží z osla a zatvorilo bitúnky vo vlastníctve Číny, čo znamená, že tisíce zvierat sú teraz prepravované dlhé vzdialenosti do Kene z krajín ako Etiópia a Uganda.

„Neexistujú prakticky žiadne zákony proti zneužívaniu zvierat na farmách alebo na bitúnkoch v Keni, takže žiadne z páchaného násilia nie je trestné z právneho hľadiska,“ uviedla PETA vo vyhlásení.

Hlavný tajomník Kene pre hospodárske zvieratá Harry Kimutai pre agentúru AFP povedal, že správu zobral na vedomie a „chceme požiadať PETA, aby nám poskytla informácie, aby sme mohli konať.“

„Otázky dobrých životných podmienok zvierat berieme vážne. Vykonáme tiež vyšetrovanie, aby sme potvrdili obvinenia a podnikli príslušné kroky.“

Alex Mayers z britskej organizácie zaoberajúcej sa dobrými životnými podmienkami zvierat, The Donkey Sanctuary, povedal, že príbehy o obchodovaní sa začali objavovať v roku 2016, pričom spomenul aj príbehy ľudí, ktorí sa ráno zobudili a zistili, že všetky ich osly boli ukradnuté v noci a často stiahnuté z kože iba neďaleko miesta krádeže.

„Začalo sa to diať vo všetkých rohoch Afriky, neskôr sa tieto praktiky presunuli aj do Brazílie, Peru či Pakistanu. Všade sme videli tie isté fotky, tie isté príbehy.“

Vyšetrovanie príslušnými orgánmi v roku 2017 zistilo, že obchod s osliou kožou bol neľudský a „úplne neudržateľný“, povedal.

Keďže hlavným exportom je koža, „nezáleží na tom, či je osol zbitý alebo pomliaždený v čase, keď je zabitý, nie je vôbec žiadny podnet na udržanie dobrých životných podmienok oslov,“ povedal Mayers. V Tanzánii sa vyskytli prípady pracovníkov bitúnkov, ktorí používali kladivá na zabíjanie oslov, dodal.

„V Botswane sme videli prípady, keď boli osly postavené do kruhu a zastrelení. V Južnej Afrike prevádzkovatelia bitúnkov pripustili používanie kladív na zabitie oslov, alebo ich stiahnutie z kože zaživa.

Mayers uviedol, že tieto praktiky súvisia aj s šírením chorôb, pričom Nigéria a Senegal zaznamenali v tomto roku svoje prvé prepuknutia chrípky koní. Dodal, že vo východnej Afrike bolo odhadovaných 2.4 milióna oslov a medzi štyrmi bitúnkami a ilegálnymi obchodníkmi v Keni sa odhaduje, že denne zabijú približne 2000 oslov.

Ak to bude pokračovať, osly v regióne by mohli byť vyhladené za štyri roky, povedal Mayers, dodávajúc, že osly nie sú ako kravy alebo kozy, ktoré možno intenzívne množiť. Sú vysoko citlivé na stres, nie je im dobre vo veľkých skupinách a majú dlhé obdobie tehotenstva, až 12 mesiacov.

„Čím viac sa ich pokúšate reprodukovať, tým menej úspešné tieto pokusy sú a preto sa Číne nepodarilo udržať si vlastnú populáciu.“

Ďalšia charitatívna organizácia, uviedla, že zaznamenala 60 incidentov odcudzených oslov z domov v Keni týždenne, s obrovskými ekonomickými stratami pre ich majiteľov.

„Osly sú nielen kľúčom k pomoci s domácimi úlohami, ale aj vlastníkom a ich rodinám umožňujú žiť prostredníctvom rôznych obchodných aktivít, napríklad v oblasti dopravy alebo poľnohospodárstva,“ povedala hovorkyňa Megan Sheraton.

Štúdia spoločnosti Brooke z roku 2015 odhadla ekonomickú hodnotu osla v Keni až na 1900 EUR ročne.